Opis badania
RTG stopy to jedno z podstawowych badań obrazowych wykonywanych w diagnostyce chorób i urazów stopy. Pozwala ono na uzyskanie dokładnych obrazów tkanki kostnej budującej tę część ciała, dzięki czemu można wykryć m.in. pęknięcia oraz złamania kości. Na prześwietlenie stopy wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med!
Prześwietlenie stopy to badanie, które polega na poddaniu tkanek stopy działaniu promieniowania rentgenowskiego. Przenika ono poszczególne struktury anatomiczne i jest w pewnym stopniu wchłaniane przez tkanki. Kości – ze względu na swoją dużą gęstość – pochłaniają promienie rentgenowskie bardziej niż tkanki miękki. Dzięki temu RTG stopy pozwala precyzyjnie zobrazować kości budujące tę część kończyny dolnej.
Stopa – RTG: wskazania
Głównymi wskazaniami do wykonania RTG stopy są:
- ostry oraz przewlekły ból stopy,
- zaczerwienienie i zasinienie stopy,
- rozległe krwiaki stopy,
- obrzęk stopy,
- zaburzenia czynności konkretnych stawów stopy.
Zdjęcie RTG stopy pozwala rozpoznać wszelkie pęknięcia i złamania kości, również towarzyszące np. kontuzjom stawu skokowego. Jest to ważny element oceny zmian pourazowych, zwyrodnień stopy, a także diagnostyki halluksów.
RTG stopy – przeciwwskazania
Co do zasady badań z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Choć podczas RTG stopy ekspozycja na promieniowanie jest minimalna, to jednak nie pozostaje ono bez wpływu na rozwój płodu. Z tego względu badanie przeprowadza się tylko w sytuacjach, kiedy jest ono bezwzględnie konieczne do ratowania zdrowia pacjentki. Wszystkie badania rentgenowskie – w tym prześwietlenie stopy – należy również z umiarem wykonywać u dzieci. Nie powinny być one zbyt częste.
Prześwietlenie stopy – jak się przygotować?
RTG stopy nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjenta. Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Może być wykonywane o dowolnej porze dnia. Warto jedynie ubrać się w wygodną odzież i buty, które będzie można łatwo zdjąć, a także zabrać ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną diagnozowanej okolicy.
RTG stopy – jak przebiega?
Zdjęcie RTG stopy wykonuje się przez kilka sekund, a całe badanie trwa kilka minut. Po wejściu do pracowni należy zdjąć obuwie oraz odzież, która zasłania diagnozowaną okolicę. Prześwietlenie stopy wykonuje radiolog, który wydaje pacjentowi polecenia dotyczące przyjmowania określonej pozycji ciała. Najczęściej wykonuje się zdjęcie RTG stopy przednio-tylne oraz boczne, choć przy podejrzeniu urazów śródstopia konieczne może się okazać również zdjęcie skośne.