Szczepienie p/pneumokokom-dorośli

Opis usługi

Pneumokoki – czyli dwoinki zapalenia płuc – to bakterie wywołujące m.in. zapalenie ucha, zapalenie płuc, a nawet sepsę, która może doprowadzić do śmierci. Pneumokoki są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób powyżej 65. roku życia. Skutecznym sposobem na ochronę przed zakażeniem jest szczepionka na pneumokoki dla dorosłych – wykonujemy ją w oddziałach enel-med w całej Polsce.

Liczba nieinwazyjnych zakażeń pneumokokowych w naszym kraju nie jest dokładnie znana – szacuje się, że co roku wywoływane przez pneumokoki zapalenie ucha środkowego występuje u kilkudziesięciu tysięcy osób, a zapalenie płuc – u kilkunastu tysięcy. Inwazyjna choroba pneumokokowa, będąca bezpośrednim zagrożeniem życia, występuje u około 1000 osób rocznie – głównie u dzieci i osób starszych.

Zakażenia pneumokokowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Transmisja bakterii pneumokokowych zachodzi drogą kropelkową, przez kontakt z wydzieliną dróg oddechowych osoby zarażonej. Do zakażeń najczęściej dochodzi zimą. W większości przypadków pneumokoki wywołują zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jeśli jednak bakterie przedostaną się do krwi, mogą wywołać  także sepsę, która zajmuje poszczególne narządy wewnętrzne i prowadzi do ich trwałego uszkodzenia, a nawet do śmierci pacjenta. Objawy zakażeń pneumokokowych nie różnią się zbytnio od objawów innych zakażeń bakteryjnych – mogą obejmować m.in. bóle, gorączkę, dreszcze czy kaszel.

Pneumokoki: szczepienia dla dorosłych – dla kogo?

Jak już wspomniano, zakażenia pneumokokowe są najgroźniejsze dla dzieci oraz osób w podeszłym wieku. W tej drugiej grupie pacjentów szczepienie przeciw pneumokokom zalecane jest przede wszystkim:

  • osobom powyżej 65. roku życia, u których ze względu na wiek występuje zwiększone ryzyko pneumokokowego zapalenia płuc,
  • osobom dorosłym z wrodzonymi zaburzeniami odporności,
  • dorosłym zakażonym wirusem HIV, chorym na białaczkę, chłoniaki oraz z chorobą nowotworową,
  • dorosłym z chorobami towarzyszącymi, takimi jak: choroby serca, płuc, nerek, cukrzyca, schorzenia wątroby, anemia,
  • nałogowym palaczom.

Szczepionka na pneumokoki u dorosłych – przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do podania szczepionki na pneumokoki u dorosłych jest nadwrażliwość lub alergia na którykolwiek ze składników szczepionki. Jeśli u pacjenta występuje infekcja albo choroba przebiegająca z gorączką, szczepienie należy przełożyć na późniejszy termin.

Pneumokoki: szczepienia dla dorosłych – przebieg

Szczepionka na pneumokoki dla dorosłych to szczepionka skoniugowana 13-walentna, co oznacza, że zawiera oczyszczone antygeny 13 serotypów pneumokoków połączone z białkiem będącym ich nośnikiem. Do uzyskania pełnej ochrony wystarczy podanie jednej dawki szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *