Opis usługi
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, która znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia marskości wątroby i raka wątroby. Szczepienie przeciw WZW typu B to jedno ze szczepień obowiązkowych u dzieci w naszym kraju –można je wykonać w jednym z oddziałów enel-med w całej Polsce.
Szacuje się, że na całym świecie na przewlekłe WZW typu B choruje około 257 mln osób, a z powodu ostrego WZW typu B i powikłań WZW typu B przewlekłego umiera około 880 tys. pacjentów. W Polsce zachorowalność w ostatniej dekadzie zmalała, a co najważniejsze – nie stwierdzono przypadków WZW typu B u dzieci i młodzieży, co potwierdza skuteczność szczepionek obowiązkowych uwzględnionych w programie szczepień ochronnych.
WZW typu B – co trzeba wiedzieć?
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych – wywoływana jest przez wirusa HBV, który rozprzestrzenia się wraz z krwią i wydzielinami. Do zakażenia u dzieci może dojść podczas porodu (chora matka zakaża dziecko), przez kontakt z zakażoną krwią lub poprzez niejałowy sprzęt medyczny (np. igły). Nie każdy przypadek zakażenia WZW typu B ma charakter ostry – objawy w postaci złego samopoczucia, zażółcenia skóry czy braku apetytu występują u około 50% chorych. Badania dowiodły, że choroba znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia marskości wątroby oraz nowotworu wątroby.
Szczepienie WZW B dzieci – dla kogo?
Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest szczepieniem obowiązkowym dla wszystkich dzieci w Polsce. Wykonuje się je u niemowląt od razu po narodzeniu – dla pełnej ochrony konieczne jest podanie trzech dawek szczepionki.
Szczepienie WZW u dzieci – przeciwwskazania
Szczepionka na WZW B u dzieci nie jest zalecana w przypadku:
- nadwrażliwości na składniki szczepionki
- bardzo ciężkich reakcji alergicznych po podaniu wcześniejszej dawki szczepionki,
- zaostrzenia choroby przewlekłej (do momentu ustabilizowania stanu dziecka),
- choroby przebiegającej z gorączką (do czasu poprawy stanu zdrowia).
WZW szczepienie dla dzieci – przebieg
U niemowląt szczepionka przeciw WZW typu B podawana jest domięśniowo w przednio-boczną część uda, a u starszych dzieci– w mięsień naramienny.
Jak wspomniano, cykl szczepień obejmuje podanie trzech dawek szczepionki – drugiej miesiąc po pierwszej i trzeciej pół roku po pierwszej. Szczepień przypominających nie przewiduje się.
W wyjątkowych sytuacjach – takich jak szczepienie WZW B przed zabiegiem dzieci – można zastosować przyspieszony schemat aplikacji szczepionki – 0-7-21 dni i dawka uzupełniająca po 12 miesiącach lub 0-1-2 miesiące i dawka uzupełniająca po 12 miesiącach.