Opis usługi
Meningokoki to wyjątkowo niebezpieczne bakterie, które mogą wywołać inwazyjną chorobę meningokokową (IChM), najczęściej przebiegającą pod postacią zapalenia opon mózgowych lub sepsy meningokokowej – są to schorzenia stanowiące zagrożenie dla życia dzieci oraz niektórych dorosłych. Na szczęście są sposoby, by chronić się przed meningokokami – szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. Można się na nią zgłosić do oddziałów enel-med w całej Polsce.
Meningokoki – zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowych – są jednymi z najbardziej niebezpiecznych dla człowieka bakterii. Ze względu na różnice w budowie, wyróżnia się 12 typów meningokoków, z czego najgroźniejsze dla zdrowia i życia są grupy A, B, C, W oraz Y.
Meningogoki – co trzeba o nich wiedzieć?
Meningokoki występują w jamie nosowo-gardłowej u zdrowych osób, czyli tzw. nosicieli, nie wywołując u nich żadnych objawów oraz dolegliwości. Do zakażenia skutkującego groźnymi dla zdrowia i życia objawami może dojść u osób podatnych poprzez kontakt z bezobjawowym nosicielem lub osobą chorą. Do transmisji bakterii dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową (podczas kichania lub kaszlu).
Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, bez względu na wiek i płeć. Najczęściej chorują dzieci do 1. roku życia, rzadziej – dzieci do 5. roku życia, nastolatkowie, młode osoby dorosłe (do 21. roku życia) oraz ludzi starsi (powyżej 65. roku życia). Najbardziej niebezpiecznym skutkiem zakażenia jest inwazyjna choroba meningokokowa (IChM), występująca pod postacią sepsy lub zapalenia opon mózgowych. Początkowo jej objawy (osłabienie, gorączka, bóle stawów) przypominają zwykłe przeziębienie, więc bardzo często bywa wykrywana w późnym stadium, gdy trudno o skuteczne leczenie. IChM może więc skończyć się nawet śmiercią.
Mengokoki – szczepionka: dla kogo?
Szczepienie przeciw meningokokom zaleca się:
- dzieciom w 1.-2. roku życia,
- dzieciom starszym, uczęszczającym do żłobka, przedszkola i szkoły,
- młodzieży oraz osobom do 21. roku życia, zwłaszcza zamieszkującym w bursach, internatach czy akademikach,
- osobom z grup podwyższonego ryzyka – z usuniętą śledzioną, z poważnymi zaburzeniami układu odpornościowego,
- personelowi medycznemu narażonemu na kontakt z pacjentami zakażonymi,
- osobom wyjeżdżającym w tereny epidemicznego występowania zakażeń meningokokami,
- żołnierzom biorącym udział w misjach zbrojnych i pokojowych.
Szczepionka – meningokoki: przeciwwskazania
Szczepionka na meningokoki jest przeciwwskazana u osób:
- z reakcjami alergicznymi występującymi po pierwszej dawce szczepionki,
- z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu,
- z ostrym zakażeniem bakteryjnym/wirusowym,
- z gorączką.
U kobiet w ciąży oraz karmiących szczepionka na meningokoki jest wskazana, jeśli są one bardzo narażone na zakażenie (np. pracują na oddziałach zakaźnych w szpitalach).
Szczepienie na meningokoki – jak przebiega?
Jak już wspomniano, szczepienie przeciw meningokokom najlepiej rozpocząć już w 1. roku życia dziecka – niezależnie od tego, jaki rodzaj preparatu zastosowano (dostępne są szczepionki przeciw meningokokom monowalentne lub wielowalentne oraz szczepionki białkowe przeciw serogrupie B), konieczne jest podanie dawki przypominającej w 2. roku życia. Oczywiście program szczepień można zaplanować również u dzieci starszych, młodzieży, dorosłych oraz seniorów.