Opis usługi
Odra jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus Morbillivirus. Zakażenie odrą następuje drogą powietrzno-kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo – gardłowej. Wirus przedostaje się do organizmu przez nos, usta oraz przez spojówki. Namnaża się w błonach śluzowych, a następnie wędruje do różnych organów: skóry, nerek, żołądka, wątroby czy jelit.
Jeden chory może zarazić kolejne 15 do 20 osób. Okres wylęgania wynosi od 8 do 12 dni po kontakcie z osobą zarażoną. Zarazić można się jedynie od nosiciela wirusa, czyli osoby chorej. Odra charakteryzuje się największą zaraźliwością 5 dni przed pojawieniem się wysypki oraz przez 4 dni od momentu jej wystąpienia.
Na chorobę narażone są przede wszystkim niemowlęta między 6. a 12. miesiącem życia – przed pierwszym szczepieniem oraz dzieci do 15. roku życia, którym nie została podana dawka przypominająca szczepionki.
Objawy odry
Charakterystyczne są trzy fazy rozwoju.
I faza, okres nieżytowy, obejmuje czas od 2 do 4 dni przed wystąpieniem wysypki. Pojawia się wówczas objawy zwiastunowe: wysoka gorączka nawet do 40ºC , ostry ból gardła, nieżyt nosa i katar, zapalenie spojówek, światłowstręt, suchy kaszel oraz ogólne złe samopoczucie.
II faza nazywana okresem wysypkowym pojawia się między 10. a 12. dniem od początku zakażenia. Charakteryzuje się:
- białymi wykwitami otoczonymi czerwoną linią w jamie ustnej,
- wysoką gorączką od 39ºC do 41ºC,
- czerwoną grudkową wysypką za uszami, która stopniowo obejmuje całą głowę, tułów oraz kończyny,
- wypukłymi grudkami zlewającymi się w silnie swędzące białe plamy.
III faza (ostania) – to okres zdrowienia. Ustępuje wysypka, spada gorączka, a stan chorego poprawia się. Zarówno na twarzy, jak i na tułowiu następuje złuszczanie się skóry.
Leczenie odry polega na leczeniu objawowym. Zaleca się pozostanie w domu do 4 dni od momentu wystąpienia wysypki. Wskazany jest odpoczynek, uzupełnianie płynów, przyjmowanie leków: przeciwgorączkowych oraz przeciwkaszlowych. Nie należy stosować aspiryny. Występujący światłowstręt wymusza przebywanie w zaciemnionym pomieszczeniu.
Szczepienie – odra
Jedyną skuteczną bronią chroniącą przed zachorowaniem na odrę jest szczepienie. Szczepienie przeciw odrze obejmuje podanie dwóch dawek skojarzonej szczepionki MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w odstępie 4 tygodni lub dłuższym. Badania naukowe wykazały, że po podaniu dwóch dawek odporność na odrę wykazuje około 98-99% zaszczepionych.
Szczepienie jest obowiązkowe dla dzieci:
- w 13. – 15. miesiącu życia – I dawka,
- w 6. roku życia – II dawka przypominająca (od 2019 r., zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych)
lub - w 10. roku życia – II dawka przypominająca (dla dzieci powyżej 6. roku życia, które nie otrzymały dawki przypominającej)
W enel-med umówisz się na szczepienie w dogodnym dla siebie terminie i o dowolnej porze dnia.