Opis badania
Tomografia komputerowa to precyzyjne badanie obrazowe z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Tomografię jamy brzusznej i miednicy mniejszej z układem moczowym wykonujemy w oddziałach enel-med.
Tomografia komputerowa (TK) to badanie, podczas którego wykorzystuje się właściwości promieni rentgenowskich. W przebiegu TK aparat wykonuje serię zdjęć pod różnymi kątami, dzięki czemu otrzymuje się warstwowy obraz złożony z wielu przekrojów. Następnie płaszczyzny są na siebie nakładane dzięki specjalnemu oprogramowaniu i przekształcane w precyzyjne obrazy tkanek i narządów.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej – wskazania
Tomografię komputerową jamy brzusznej, miednicy mniejszej i układu moczowego wykonuje się w sytuacji:
- występowania u pacjenta niepokojących objawów, takich jak bóle brzucha, biegunki, wymioty, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, utrata masy ciała,
- podejrzenia zmian zapalnych wyrostka robaczkowego i pęcherzyka żółciowego,
- podejrzenia chorób nowotworowych narządów w obrębie jamy brzusznej i miednicy,
- krwawienia z układu pokarmowego,
- urazów jamy brzusznej, np. na skutek wypadków komunikacyjnych.
Tomografia komputerowa miednicy mniejszej i jamy brzusznej – przeciwwskazania
Podczas tomografii komputerowej wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które nie jest obojętne dla ludzkiego organizmu. Dlatego w przypadku np. kobiet w ciąży wykonuje się ją tylko w sytuacji, gdy korzyści płynące z badania są większe niż ryzyko dla rozwijającego się płodu.
Oprócz tego względnym przeciwwskazaniem do wykonania tomografii jamy brzusznej i miednicy mniejszej są nadczynność tarczycy oraz alergia na środek kontrastowy i/lub upośledzenie pracy nerek – jeśli planowana jest tomografia z użyciem kontrastu.
Tomografia komputerowa układu moczowego, jamy brzusznej i miednicy mniejszej – jak się przygotować?
Jeśli planowana jest tomografia z użyciem kontrastu, pacjent powinien posiadać aktualny wynik badania poziomu kreatyniny we krwi, który pozwoli ocenić stan nerek. W takiej sytuacji trzeba też zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – w ciągu godziny przed badaniem należy wypić litr wody niegazowanej.
Na około dwa dni przed badaniem TK warto stosować dietę lekkostrawną i przyjmować środki usuwające z jelit nadmiar gazów – poprawi to jakość uzyskiwanych obrazów. Na badanie najlepiej zgłosić się na czczo – ostatni lekki posiłek można zjeść 5-6 godzin przed tomografią.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej – jak przebiega?
Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej jest wykonywana w pomieszczeniu, w którym przebywa tylko pacjent (personel znajduje się za szybą). Pacjent kładzie się na stole, który jest wsuwany do aparatu. Przez około 15-20 minut lampy i detektory krążą wokół ciała i wykonują serię zdjęć. W tym czasie należy zachować bezruch.
Po zakończeniu badania można wrócić do normalnych aktywności. Jeśli TK przeprowadzana była z użyciem kontrastu, należy dużo pić, by szybko usunąć go z organizmu.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej (układ moczowy) – gdzie wykonać?
Tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy mniejszej wykonujemy w placówkach enel-med w Warszawie – w oddziałach Zacisze i Centrum.