Opis badania
TK krtani i nosogardła to nowoczesne badanie umożliwiające precyzyjne zobrazowanie wszystkich tkanek budujących te części ludzkiego organizmu. Na TK krtani i nosogardła wykonywaną przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do oddziałów enel-med.
Podczas TK krtani i nosogardła wykorzystywane są właściwości promieniowania rentgenowskiego, które przenika tkanki pod różnym kątem w wielu miejscach, a co najważniejsze – jest przez nie w różny sposób wchłaniane. Znajdujące się w aparacie detektory wychwytują te różnice, co pozwala na stworzenie precyzyjnych obrazów struktur anatomicznych budujących krtań i nosogardło.
Tomografia krtani i nosogardła – wskazania
Wskazania do wykonania TK krtani i nosogardła to występujące u pacjenta:
- ból krtani i gardła,
- przewlekły nieżyt nosa,
- utrzymujący się długo kaszel,
- przewlekła chrypa,
- zaburzenia głosu,
- zaburzenia połykania,
- nawracające infekcje nosa, gardła i krtani.
Tomografia komputerowa krtani i nosogardła bywa ważnym elementem planowania operacji laryngologicznych, a także kontroli skuteczności podjętego leczenia. Wykonuje się ją również w celach diagnostyki nowotworów krtani oraz gardła.
Tomografia komputerowa krtani i nosogardła – przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia TK krtani i nosogardła jest ciąża, a zwłaszcza jej I trymestr. Wykorzystywane podczas badania promieniowanie rentgenowskie nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm, a w przypadku ciężarnych może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń rozwijającego się płodu.
W wielu przypadkach – dla podniesienia jakości uzyskiwanych obrazów – wykonywania jest tomografia komputerowa krtani i nosogardła z środkiem cieniującym. Jeśli pacjent ma uczulenie na składniki środka cieniującego, boryka się z niewydolnością nerek lub wynik wykonanego uprzednio pomiaru stężenia kreatyniny we krwi okazał się nieprawidłowy, lepszym wyborem będzie tomografia bez
Tomografia krtani i nosogardła – jak się przygotować?
Jak już wcześniej wspomniano, w przypadku planowanego badania z na co najmniej 7 dni przed jego terminem koniecznie należy wykonać pomiar stężenia kreatyniny we krwi. Jest to wskaźnik, który pozwoli ocenić wydolność nerek.
Poza tym tomografia krtani i nosogardła nie zalicza się do badań, które wymagają szczególnych przygotowań. Należy zgłosić się na nią na czczo – ostatni posiłek można zjeść około 6 godzin wcześniej. W dniu poprzedzającym badanie warto więcej pić, aby dobrze nawodnić organizm. Do badania nie trzeba się rozbierać, ale warto założyć odzież odsłaniającą okolice krtani i nosogardła, a także zrezygnować z biżuterii.
TK krtani i nosogardła – jak przebiega?
Tomografia krtani i nosogardła z reguły trwa od 10 do 20 minut. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej – pacjent kładzie się na specjalnym stole, który jest automatycznie wsuwany do wnętrza aparatu. W trakcie badania należy utrzymywać bezruch – lampa i detektory krążą wokół ciała, wykonując serię zdjęć.
W czasie badania pacjent pozostaje pod opieką specjalisty, który co prawda przebywa w oddzielonym szybą pomieszczeniu, ale kontroluje wszystko wzrokowo i w razie konieczności ma możliwość kontaktu z pacjentem przez mikrofon. Od razu po zakończeniu tomografii można wrócić do normalnych aktywności.