Tomografia szyi

Opis badania

Tomografia szyi to jedno z najbardziej precyzyjnych badań pozwalających na uzyskanie dokładnych obrazów wszystkich tkanek i struktur anatomicznych szyi. Wykonywana w ramach badania szyi tomografia komputerowa gardła i krtani znajduje więc zastosowanie m.in. w diagnostyce raka gardła. Na tomografię komputerową szyi zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce.

TK szyi to badanie, które wykorzystuje właściwości często stosowanego w medycynie promieniowania rentgenowskiego. Tkanki szyi są poddawane działaniu promieni z różnych stron i pod różnym kątem – uzyskane w ten sposób zdjęcia są analizowane i nakładane na siebie przez oprogramowanie komputera. Pozwala to na uzyskanie bardzo precyzyjnych, dwu- lub trójwymiarowych obrazów struktur anatomicznych szyi.

TK szyi – wskazania

Tomografię szyi wykonuje się u pacjentów z:

  • przewlekłym bólem i pieczeniem gardła,
  • utrzymującym się długo kaszlem,
  • przewlekłą chrypą,
  • zaburzeniami połykania,
  • nawracającymi infekcjami dolnych i górnych dróg oddechowych.

TK szyi to narzędzie przydatne do przed- i pooperacyjnej oceny stanu pacjenta, jest również doskonałym sposobem kontroli skuteczności podjętego leczenia. Pozwala ono wykryć m.in. wrodzone wady anatomiczne gardła, ostre i przewlekłe zmiany zapalne, a także guzy o łagodnym i złośliwym charakterze.

TK szyi – przeciwwskazania

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych badań z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, również TK szyi nie wykonuje się u kobiet w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze. Promieniowanie rentgenowskie mogłoby bowiem niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. U niektórych osób istnieją również przeciwwskazania do wykonywania tomografii z kontrastem – m.in. nieprawidłowy wynik badania stężenia kreatyniny we krwi oraz niewydolność nerek.

Tomografia komputerowa szyi – jak się przygotować?

Tomografię szyi czasem wykonuje się z użyciem środka kontrastującego – ma to na celu poprawę jakości obrazowania poszczególnych struktur. Jeśli planuje się podanie pacjentowi kontrastu, maksymalnie 7 dni przed terminem badania konieczne jest określenie stężenia kreatyniny we krwi. Pozwoli to ocenić wydolność nerek.

Na badanie tomograficzne najlepiej się zgłosić na czczo – ostatni posiłek można zjeść około 6 godzin wcześniej. Do badania nie trzeba się rozbierać, ale warto założyć luźne, wygodne, rozpinane pod szyją ubranie i zrezygnować tego dnia z makijażu i biżuterii. W przypadku planowanej tomografii z kontrastem dobrze jest więcej pić w dniu poprzedzającym badanie, by porządnie nawodnić organizm.

Tomografia szyi – jak przebiega?

Tomografia szyi, w tym TK gardła, jest wykonywana w pozycji leżącej – pacjent kładzie się na stole wsuwanym do otworu aparatu. Badanie nadzoruje radiolog, który przebywa w sąsiednim pomieszczeniu. Ma on pacjenta pod kontrolą wzrokową i w razie potrzeby komunikuje się z nim przez mikrofony i głośniki. Możliwe jest także podanie lekkich środków uspokajających pacjentom z klaustrofobią. Badanie trwa około 20 minut: w tym czasie pacjent powinien pozostawać w bezruchu i nie przełykać śliny. Od razu po zakończeniu tomografii można wrócić do codziennych zajęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *