Tympanometria – badanie słuchu

Opis badania

Tympanometria to metoda badania ucha środkowego poprzez mierzenie odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej w trakcie zmiany ciśnienia w kanale słuchowym. Jest to badanie w pełni bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne, pozwalające wykryć różne choroby narządu słuchu. Badanie tympanometryczne można wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce.

Tympanometria to badanie, które pozwala ocenić impedancję akustyczną ucha, czyli sztywność błony bębenkowej. Wykorzystując odbitą falę dźwiękową, rejestruje się wychylenia błony bębenkowej przy zmieniającym się ciśnieniu w przewodzie słuchowym. Badanie tympanometryczne pozwala ocenić stan ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. Jego wyniki przedstawiane są w formie wykresu zwanego tympanogramem.

Badanie słuchu – tympanometria: wskazania

Badanie tympanometryczne wykonuje się u osób, u których występują niepokojące objawy ze strony narządu słuchu, takie jak:

  • niedosłuch (w jednym lub obu uszach),
  • szum w uszach,
  • problemy z rozumieniem mowy,
  • zawroty głowy,
  • kłopoty z koncentracją słuchową.

Badanie pozwala wykryć różne rodzaje niedosłuchu (przewodzeniowy, odbiorczy, odbiorczo-ślimakowy, pozaślimakowy, ośrodkowy), a także inne schorzenia narządu słuchu – wysiękowe zapalenie ucha środkowego, niedrożność trąbki Eustachiusza, nieprawidłowości odruchu strzemiączkowego i inne.

Tympanometria – przeciwwskazania

Tympanometria jest badaniem w pełni bezpiecznym, bezbolesnym oraz nieinwazyjnym. Jedynym przeciwwskazaniem do jego wykonywania jest brak błony bębenkowej w uchu lub jej perforacja. Poza tym można je wykonywać u pacjentów w każdym wieku (także u małych dzieci), nawet z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi.

Badanie tympanometryczne – jak się przygotować?

Tympanometria nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Przed badaniem można  normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Oczywiście warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, zwłaszcza dotyczącą wcześniejszych badań słuchu. Jeśli badanie ma zostać wykonane u dziecka, warto zadbać o uspokojenie oraz wyciszenie malucha.

Tympanometria – jak przebiega?

Tympanometria jest mało skomplikowanym, szybkim badaniem – trwa około 10 minut. Badanie wykonuje się osobno dla prawego i lewego ucha. W badanym uchu umieszczana jest sonda, która szczelnie je zamyka – jest ona podłączona przewodami do specjalnego aparatu. Następnie do ucha wtłacza się powietrze, a urządzenie samo dokonuje wszystkich pomiarów, rejestrując zmiany ciśnienia powodujące wychylenia błony bębenkowej. Następnie cała procedura jest powtarzana w drugim uchu. Wyniki tympanometrii są dostępne od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *