Opis specjalizacji
Urologia dziecięca jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy wady wrodzone oraz choroby układu moczowego i moczowo-płciowego u noworodków, dzieci oraz nastolatków. Na konsultacje z doświadczonymi urologami dziecięcymi zapraszamy do oddziałów enel-med.
Dzieci oraz młodzież, podobnie jak osoby dorosłe, narażeni są na różnego rodzaju choroby układu moczowego, m.in. o podłożu bakteryjnym czy zapalnym. Urologia dziecięca jest jednak również ukierunkowana na diagnostykę oraz leczenie wrodzonych wad układu moczowego i moczowo-płciowego u noworodków. W wielu przypadkach wady tego typu wymagają leczenia operacyjnego.
Urolog dziecięcy – kiedy zgłosić się do lekarza?
Do specjalisty urologii dziecięcej należy się zgłosić za każdym razem, gdy u dziecka pojawią się niepokojące objawy ze strony układu moczowego. Konsultacje mogą zostać zlecone w przypadku dzieci, u których podejrzewa się występowanie wad wrodzonych układu moczowego. Urolog dziecięcy zajmuje się również kompleksową opieką nad dziećmi schorzeniami ze tego typu.
Urologia dziecięca – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Urolog dziecięcy jest lekarzem, z którym należy skonsultować się, jeśli u dziecka występują:
- bóle brzucha,
- obecność krwi w moczu,
- potrzeba częstego oddawania moczu,
- gorączka,
- brak apetytu,
- nieprawidłowy wygląd narządów płciowych,
- niezstąpione jądra,
- nieprawidłowe wyniki badań moczu.
Urolog dziecięcy – jak przebiega wizyta?
Wizyta u urologa dziecięcego rozpoczyna się od wywiadu lekarza z rodzicami i dzieckiem – o ile jest ono w takim wieku, że może odpowiadać na pytania specjalisty. Specjalista pyta o występujące objawy, ich nasilenie, okoliczności pojawienia się, a także o przyjmowane leki, przebyte wcześniej choroby itp. Lekarz może wykonać standardowe badania przedmiotowe, ale do postawienia diagnozy najczęściej potrzebne są dodatkowe badania –analiza moczu, badanie krwi, USG układu moczowego czy USG jamy brzusznej.
Urolog dziecięcy – jakie choroby diagnozuje?
Wśród najczęściej diagnozowanych przez urologa dziecięcego chorób znajdują się:
- zakażenie układu moczowego
- zaburzenia rozwoju płci,
- zespół wierzchniactwa i wynicowanego pęcherza,
- wady przetrwałej zatoki moczowo-płciowej i kloaki,
- zdwojenia dróg moczowych,
- neurogenna dysfunkcja pęcherza,
- refluks pęcherzowo-moczowodowy,
- niezstąpienie jąder,
- spodziectwo,
- wodniak powrózka nasiennego i/lub jądra,
- stulejka.
Urologia dziecięca – co po wizycie?
Niektóre choroby układu moczowego u dzieci i młodzieży – np. infekcje bakteryjne – mogą być leczone farmakologiczne. Wady wrodzone układu moczowo-płciowego zazwyczaj wymagają już jednak terapii zabiegowej. Drobne interwencje urologiczne, takie jak plastyka napletka czy sprowadzenie jądra do moszny, wykonywane są w trybie ambulatoryjnym. W przypadku większych zabiegów w obrębie nerek czy pęcherza moczowego konieczna jest już hospitalizacja.