Opis badania
W trakcie ciąży wykonuje się trzy obowiązkowe badania ultrasonograficzne rozwijającego się płodu. USG pierwszego trymestru powinno zostać wykonane między 11. a 14 tygodniem ciąży (po ukończeniu 11, a przed rozpoczęciem 14 tygodnia ciąży). Potocznie to badanie nazywa się USG genetycznym – pozwala bowiem na wykrycie cech świadczących o ewentualnych chorobach genetycznych płodu. USG w I. trymestrze można wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce.
Ciąża jest zazwyczaj potwierdzana podczas badania ginekologicznego – kobieta zgłasza się do lekarza z pozytywnym wynikiem testu ciążowego. Czasem lekarz ginekolog dla potwierdzenia ciąży zleca dodatkowo USG przezpochwowe narządu rodnego. Jest to badanie zalecane, ale nie obowiązkowe – do obowiązkowych zalicza się USG w pierwszym trymestrze ciąży, wykonywane przez powłoki brzuszne. Najlepiej jeśli jest ono przeprowadzane między 11. a 13 tygodniem ciąży, nie później niż przed rozpoczęciem 14. tygodnia (czyli do wieku ciążowego 13 tygodni i 6 dni).
USG pierwszego trymestru – co pozwala ocenić?
Między 11. a 14 tygodniem ciąży płód jest już na tyle rozwinięty, że doświadczony lekarz posiadający uprawnienia do wykonywania badań prenatalnych może szczegółowo ocenić jego rozwój. USG w pierwszym trymestrze ciąży służy więc ocenie:
- liczby płodów (ciąża pojedyncza / ciąża mnoga),
- pomiarów biometrycznych płodu,
- aanatomii dziecka (czaszki i mózgu, kręgosłupa, kończyn, klatki piersiowej i serca, jamy brzusznej),
- czynności serca płodu (FHR – fetal heart rate),
- przezierność karku płodu (NT – nuchal translucency),
- ocenie kosmówki.
Badanie USG pierwszego trymestru potocznie jest nazywane USG genetycznym. W tym badaniu oceniane są tzw. markery chorób genetycznych, czyli ściśle określone cechy ultrasonograficzne umożliwiające wykrycie najczęściej spotykanych u dzieci wad genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau.
USG w I trymestrze – przeciwwskazania
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badania USG w pierwszym trymestrze ciąży. Jest ono całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu.
Badanie USG w 1– jak się przygotować?
USG pierwszego trymestru nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto wygodnie się ubrać, tak by można było łatwo odsłonić brzuch. Należy mieć ze sobą wyniki wszystkich wykonanych wcześniej badań – zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych.
USG w pierwszym trymestrze ciąży – jak przebiega
Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej na plecach. Pacjentka wchodzi do gabinetu, kładzie się na leżance i zostaje poproszona o odsłonięcie brzucha. Następnie lekarz przykłada do skóry posmarowaną żelem głowicę emitującą ultradźwięki (żel ułatwia ich wnikanie w głąb tkanek i sprawia, że głowica lekko porusza się po ciele). Na monitorze od razu widoczne są obrazy – lekarz, obserwując je, ocenia rozwój płodu. Badanie trwa z reguły od 15 do 20 minut.
USG w 1 trymestrze – gdzie wykonać?
USG w I trymestrze można wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce. Zapraszamy do naszych placówek m.in. w:
- Warszawie,
- Katowicach,
- Łodzi,
- Poznaniu,
- Wrocławiu,
- Sochaczewie,
- Gdańsku.