Opis badania
USG węzłów chłonnych to badanie, które umożliwia ocenę wielkości określonych węzłów chłonnych, struktury ich miąższu oraz ułożenia względem otaczających tkanek. Na USG grupy węzłów chłonnych wykonywane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!
USG węzłów chłonnych to badanie obrazowe, podczas którego wykorzystywane są właściwości fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Emitowane przez specjalną głowicę wnikają do organizmu i odbijają się od napotkanych tam narządów oraz tkanek. Echo tego odbicia wraca do aparatu, który przekształca je na widoczne na monitorze obrazy. W przypadku węzłów chłonnych bez problemu można wykonać badanie dowolnej ich grupy, np. USG węzłów chłonnych szyi, USG węzłów chłonnych pachowych czy USG węzłów chłonnych pachwinowych.
USG grupy węzłów chłonnych – wskazania
Istnieje wiele wskazań do wykonywania USG węzłów chłonnych szyi czy USG węzłów chłonnych pachwinowych. Pierwszym niepokojącym objawem jest zazwyczaj ich powiększenie oraz bolesność. Może to być objaw:
- zakażeń bakteryjnych (angina, gruźlica, kiła, szkarlatyna, zakażenia gronkowcem, próchnica),
- zakażeń wirusowych (mononukleoza, cytomegalia, wirus HIV, ospa wietrzna, półpasiec, odra, różyczka, wirusowe zapalenie wątroby),
- chorób autoimmunologicznych (toczeń układowy, reumatoidalne zapalenie stawów),
- nadwrażliwości na niektóre leki,
- sarkoidozy,
- niektórych nowotworów (białaczka, chłoniaki),
- przerzutów nowotworowych.
USG węzłów chłonnych – przeciwwskazania
USG węzłów chłonnych pachwinowych, pachowych czy szyjnych jest badaniem w pełni bezpiecznym, zupełnie bezbolesnym oraz nieinwazyjnym. Jeżeli występują określone wskazania medyczne, można je przeprowadzać nawet u osób starszych, dzieci czy kobiet w ciąży – w jego trakcie nie jest bowiem wykorzystywane żadne szkodliwe promieniowanie. Jedynym przeciwwskazaniem są tak naprawdę świeże, rozległe rany i oparzenia w badanej okolicy.
USG węzłów chłonnych – jak się przygotować?
USG grupy węzłów chłonnych nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Warto jednak wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną oraz ubrać się w taki sposób, by można było łatwo odsłonić obrazowane węzły chłonne. Przed badaniem można normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Wyjątkiem jest USG węzłów chłonnych zlokalizowanych w jamie brzusznej – w tym przypadku konieczne może być zgłoszenie się na badanie na czczo.
USG grupy węzłów chłonnych – przebieg
USG węzłów chłonnych szyi czy USG węzłów chłonnych pachowych nie jest skomplikowanym badaniem. Po wejściu do gabinetu pacjent przyjmuje odpowiednią pozycję (najczęściej kładzie się na kozetce) oraz odsłania badaną część ciała. Lekarz smaruje skórę żelem, który ma ułatwić wnikanie ultradźwięków do organizmu, i przykłada do niej głowicę. Obraz jest od razu widoczny na monitorze: głowica jest lekko dociskana do skóry i przesuwana w różne strony, aby lekarz mógł obejrzeć węzły chłonne z wielu perspektyw.