Opis badania
USG jamy brzusznej to bezpieczne, bezbolesne i zupełnie nieinwazyjne badanie, które pozwala na precyzyjne obrazowanie narządów wewnętrznych zlokalizowanych w obrębie jamy brzusznej. Dzięki niemu można więc diagnozować różnego rodzaju nieprawidłowości. Na USG brzucha wykonywane przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!
Badanie USG jamy brzusznej to jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych w obrębie brzucha. Opiera się ono na właściwościach fal ultradźwiękowych emitowanych przez specjalną głowicę – wnikają one w głąb tkanek, odbijają się od obecnych w jamie brzusznej tkanek i narządów, a echo tego odbicia wraca do głowicy. Następnie jest ono przekształcane w widoczne na monitorze obrazy. Pozwala to zaobserwować pracę danego organu, a także ocenić jego budowę i wykryć ewentualne nieprawidłowości.
USG jamy brzusznej umożliwia zobrazowanie m.in. wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, pęcherza moczowego, nerek, żołądka, nadnerczy, śledziony oraz dużych naczyń jamy brzusznej.
USG brzucha– wskazania
USG brzucha jest badaniem pierwszego wyboru w przypadku występowania jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony narządów i tkanek zlokalizowanych w obrębie jamy brzusznej. Mogą to być m. in.:
- bóle brzucha,
- napięty, wzdęty, twardy brzuch,
- biegunki/zaparcia,
- krwawienia z przewodu pokarmowego,
- urazy w obrębie jamy brzusznej,
- utrata masy ciała,
- wyczuwalne guzy w obrębie jamy brzusznej.
USG jamy brzusznej może być elementem przygotowań pacjentów do zabiegów chirurgicznych oraz kontroli skuteczności podjętego leczenia.
USG brzucha – przeciwwskazania do badania
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badania USG jamy brzusznej – jest ono całkowicie bezpieczne, w pełni nieinwazyjne i bezbolesne. Można je bez obaw przeprowadzać u dzieci, seniorów i kobiet w ciąży – tak często, jak jest to potrzebne.
USG jamy brzusznej – przygotowanie
Przygotowanie do USG jamy brzusznej nie należy do szczególnie skomplikowanych. Na badanie należy się zgłosić na czczo, a przez kilka dni przed planowanym badaniem warto stosować dietę lekkostrawną, a także unikać produktów wzdymających. Na 6 godzin przed badaniem nie powinno się palić papierosów ani żuć gumy. Dzień przed badaniem warto też wziąć symetycon, dostępny bez recepty preparat zmniejszający ilości gazów jelitowych.
Nieco innego postępowania wymaga USG pęcherza i innych narządów układu moczowego. Jak się przygotować do USG jamy brzusznej w tym zakresie? Przez 2-3 godziny przed badaniem należy się powstrzymać od oddawania moczu.
USG brzucha – jak przebiega?
USG jamy brzusznej odbywa się w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na leżance i odsłania brzuch. Lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który ułatwia wnikanie fal ultradźwiękowych w głąb tkanek oraz przesuwanie głowicy. Następnie lekarz przykłada do brzucha emitującą ultradźwięki głowicę – obrazy są od razu widoczne na monitorze, a lekarz może prowadzić obserwację w czasie rzeczywistym. W zależności od zakresu USG brzucha trwa około 10-15 minut.
USG jamy brzusznej – gdzie jest dostępne?
Na USG brzucha, wykonywane przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych specjalistów, zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce! Pacjenci mogą skorzystać z:
- USG jamy brzusznej Warszawa,
- USG jamy brzusznej Kraków,
- USG jamy brzusznej Wrocław,
- USG jamy brzusznej Gdańsk,
- USG jamy brzusznej Łódź,
- USG jamy brzusznej Gdynia,
- USG jamy brzusznej Katowice,
- USG jamy brzusznej Poznań.