USG piersi

Opis badania

USG piersi jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym wykorzystującym właściwości fal ultradźwiękowych, wykonywanym przede wszystkim w diagnostyce zmian łagodnych w piersiach i raka piersi. Na badanie USG piersi wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

USG piersi jest badaniem wykorzystującym właściwości fal ultradźwiękowych, które wnikają do organizmu, odbijając się od napotkanych tam tkanek oraz narządów. Echo tego odbicia wraca do aparatu i jest przekształcane w widoczne na ekranie obrazy – można dzięki nim ocenić wielkość tkanek i narządów, ich kształt i położenie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości.

USG piersi – wskazania

Panie z grup podwyższonego ryzyka (np. z podwyższonymi markerami nowotworowymi lub z przypadkami raka piersi w rodzinie) powinny się zgłaszać na USG piersi raz w roku lub zgodnie z zaleceniem lekarza.

Wskazaniem do niezwłocznego wykonania USG piersi jest:

  • ból, obrzęk, tkliwość piersi,
  • wyczuwalne przez dotyk zmiany, zgrubienia i guzy piersi,
  • zmiana kształtu lub pojawiająca się nagle asymetria piersi,
  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej.

Warto pamiętać, że nie każda zmiana w piersi musi mieć charakter nowotworowy – u wielu kobiet występują bowiem niegroźne torbiele, tłuszczaki czy włókniaki, które wcale nie oznaczają raka.

USG piersi – przeciwwskazania

Nie ma w zasadzie większych przeciwwskazań do wykonywania USG piersi – lekarz może odłożyć badanie na później w sytuacji stwierdzonych na skórze piersi świeżych ran, owrzodzeń czy poparzeń. Oprócz tego, jeśli są wskazania medyczne, badanie można przeprowadzać tak często, jak tylko jest to konieczne, bez względu na wiek pacjentki. USG piersi bez obaw mogą wykonywać również kobiety spodziewające się dziecka oraz w okresie karmienia.

Badanie USG piersi – jak się przygotować?

Badanie USG piersi nie wymaga szczególnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się na nie między 4. a 10. dniem cyklu miesiączkowego – wówczas można najdokładniej zobrazować ewentualne zmiany. Należy wziąć ze sobą wyniki poprzednich badań USG piersi i mammografii – oczywiście jeżeli były takie wykonywane. Przed badaniem można normalnie jeść i pić czy przyjmować leki.

USG piersi – jak przebiega?

Mimo że USG piersi to dość krępujące badanie, nie powoduje ono u pacjentki większego dyskomfortu. Po wejściu do gabinetu pacjentka zdejmuje górną część odzieży i kładzie się na kozetce. Lekarz smaruje skórę piersi specjalnym żelem ułatwiającym wnikanie fal ultradźwiękowych do organizmu, a następnie przykłada do niej głowicę. Przesuwając nią po całej powierzchni piersi, ocenia wszystkie tkanki i struktury anatomiczne, okoliczne węzły chłonne (nad- i podobojczykowe oraz pachowe), ocenia ich budowę oraz poszukuje ewentualnych nieprawidłowości. Badanie trwa około 15-20 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *