Opis badania
USG kolana to jedno z podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce kontuzji oraz schorzeń tej części ciała. Jest szybkie i bezpieczne: nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Na USG stawu kolanowego wykonywane przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych lekarzy zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce.
USG kolana to badanie, które wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Emitowane przez specjalną głowicę, wnikają w głąb ciała i odbijają się od napotkanych tkanek i narządów. Echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane przez komputer w widoczne na monitorze obrazy. Dzięki temu lekarz może zobaczyć wszystkie struktury anatomiczne wchodzące w skład stawu kolanowego.
USG kolana – wskazania
Istnieje wiele wskazań do wykonywania USG stawu kolanowego. Badanie jest polecane osobom, które odczuwają ból w obrębie kolana – zarówno w ruchu, jak i w spoczynku. Oprócz tego niepokojącymi objawami są także obrzęk kolana, zaczerwienienia, krwiaki i zasinienia, a także ograniczenie ruchomości kolana. Mogą to być objawy takich kontuzji, jak:
- zwyrodnienie stawu kolanowego,
- kolano skoczka,
- kolano biegacza,
- uszkodzenie łąkotki,
- kontuzja więzadeł krzyżowych,
- uszkodzenie rzepki.
Przeciwwskazania do USG kolana
Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania USG kolana. Jest to badanie w pełni bezpieczne i bezbolesne. Jedyną sytuacją, w której lekarz może przesunąć badanie na inny termin, są rozległe świeże rany w obrębie kolana.
Jak się przygotować do USG kolana?
USG stawu kolanowego nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Warto jednak założyć luźną, wygodną odzież, którą można łatwo zdjąć, żeby odsłonić kolano. Na badanie nie trzeba się zgłaszać na czczo, może być wykonane o dowolnej porze. Można również przyjmować przed nim stosowane na co dzień leki. Warto mieć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.
Przebieg USG kolana
USG kolana jest badaniem, które trwa około kilkunastu minut. Pacjent wchodzi do gabinetu, jest proszony o odsłonięcie stawu kolanowego i położenie się na kozetce. Następnie lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który ułatwia przesuwanie głowicy po skórze oraz sprawia, że ultradźwięki łatwo wnikają w ciało. Struktury kolana są od razu widoczne na monitorze – lekarz może je obserwować w czasie rzeczywistym i dzięki temu wykryć ewentualne nieprawidłowości.
Gdzie wykonać USG kolana?
Na USG stawu kolanowego wykonywane przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych lekarzy zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce.