W jaki sposób nieinwazyjnie poprawić stan warg sromowych? Odpowiada ginekolog – położnik, lekarz medycyny estetycznej Zdzisław Dubnicki, z Kliniki Estell.

Na czym polega zabieg radio-frekwencji QuadriPolarnej – EVA? Dla kogo jest polecany?

QRF-EVA to niezwykłe urządzenie wielofunkcyjne przeznaczone do leczenia wielu problemów współczesnych kobiet. Pierwsze zabiegi rozpoczęliśmy w 2017 r w Klinice Estell i z doskonałymi wynikami terapeutycznymi stosujemy EVA w leczeniu różnego rodzaju problemów intymnych. Leczymy pacjentki z objawami poporodowego rozluźnienia ścian pochwy, pogorszenia jakości życia intymnego, z objawami menopauzalnego zespołu moczowo-płciowego. Przeprowadzamy zabiegi rewitalizacji warg sromowych, leczymy nietrzymanie moczu. EVA posiada dwie końcówki: jedną dopochwową i drugą na srom i inne okolice ciała. Obie końcówki emitują fale radiowe nawet do głębokości 5-6 milimetrów z różną energią w zależności od rodzaju wybranego programu terapii. EVA potrafi doskonale przebudować i odmłodzic leczoną tkankę. Fala radiowa wytwarza ciepło na które organizm reaguje. Powstaje nowy kolagen i elastyna. W reakcji obronnej na bodziec termiczny  tworzą się nowe naczynia włosowate, a każdemu naczyniu towarzyszy nerw. Po serii zabiegów kobieta całkowicie się zmienia. Zmieniają się jej doznania intymne, poprawia się sprężystość pochwy i trzymanie moczu. Kobiety, które z powodu nietrzymania moczu musiały zrezygnować z aktywności fizycznej, np. zajęć fitness, po zabiegach mogły do nich z powodzeniem wrócić. Zabiegi radio-frekwencji pomagają też kobietom z atrofią pochwy i sromu, czyli uporczywej suchości tych miejsc. Moja najstarsza pacjentka, która się z tym zmagała urodziła się w 1930 roku. Takie zabiegi można też zaczynać natychmiast po połogu. Urządzenie stosuje się również po operacjach ginekologicznych.

Jak przebiega zabieg radio-frekwencji QuadriPolarnej – EVA?

Zabiegi są całkowicie bezbolesne. EVA ma cztery systemy zabezpieczenia przed uszkodzeniem ciała pacjenta. Jeden z nich jest nawet zakładany na palec pacjenta. Jeśli ten uzna np. że jest zbyt gorąco, odczuwa jakiś dyskomfort może sam wyłączyć urządzenie, można zrobić przerwę. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu, ponieważ używamy specjalnego żelu, który daje odpowiedni poślizg, doskonale przenosi tę energię, falę radiową. EVA działa wyłącznie wewnątrztkankowo, nabłonek jest nietknięty. W przypadku pochwy zabieg najczęściej trwa 20 minut. Przerwa między zabiegami w tym przypadku może wynieść maksymalnie trzy tygodnie. To ważne, jeśli chcemy utrzymać efekty poprzedniego zabiegu. W protokole mamy 5 takich zabiegów. W przypadku sromu zabieg trwa od 10 do 15 minut i jest powtarzany co dwa tygodnie. Ma poprawić srom, unieść wargi, spowodować, że będą jędrne, bardziej wydatne i będą miały ładniejszy kształt. Takie leczenie trwa 3 miesiące.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania zabiegu radio-frekwencji QuadriPolarnej – EVA?

Zabiegowi nie mogą się poddawać osoby z czynną infekcją układu intymnego, dróg moczowych, kobiety podczas miesiączki. Przed każdym zabiegiem oglądam pochwę, nie robię żadnego zabiegu bez sprawdzenia stanu zdrowia pacjentki. Kiedy mam wątpliwości, czy wykonać zabieg, bo np. widzę jakąś wydzielinę w pochwie, mam podejrzenie infekcji, wtedy nie decyduję się na zabieg. Przeciwwskazaniem są również urazy, otarcia powstałe po stosunku. Zabiegu nie można też wykonywać w przypadku osób z chorobą nowotworową.