Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i delikatna, przez co łatwo ulega podrażnieniom. Może się zdarzyć, że w tym obszarze pojawi się obrzęk. Czy opuchlizna pod oczami może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi? Z czego wynika widoczność worków oraz cieni po oczami? Jak ją zmniejszyć?
Czym są worki pod oczami?
Występowanie obrzęków w rejonie oczu najczęściej określane jest mianem worków i cieni. To rodzaj łagodnych zmian w obrębie powiek dolnych. W ich wnętrzu gromadzi się limfa, która powoduje opuchliznę o mniejszej lub większej widoczności. Najczęściej z takimi obrzękami oczu mamy do czynienia po wstaniu z łóżka, kiedy dodatkowo w organizmie zalega spora ilość wody.
Skóra pod oczami jest wrażliwa, ponieważ pod naskórkiem występuje niewiele tkanki. Z tego względu miejsce jest podatne na powstawanie opuchlizny, choć powody jej tworzenia się mogą być różne.
Przyczyny opuchlizny pod oczami
Opuchlizna występująca w dowolnym miejscu na ciele wynika z zatrzymania wody w organizmie. Może pojawić się w okolicach oczu, które są podatne na obrzęki. Powstają wówczas charakterystyczne worki, których źródłem może być:
- przewlekłe zmęczenie,
- stres,
- niewłaściwa, niezdrowa dieta z niedoborem żelaza,
- nadmierne opalanie się, w tym również w solarium,
- zbyt mała ilość snu,
- procesy starzenia się,
- choroby toczące organizm.
Jeśli wraz z wiekiem problem w postaci worków czy cieni pod oczami nasila się, jest to zwykle związane z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Wraz z upływem czasu w skórze dochodzi do spadku wydajności fibroblastów, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Zmniejsza się zawartość kwasu hialuronowego, dzięki któremu nasza skóra jest właściwie nawilżona i pozostaje w dobrej kondycji. Jego braki odbijają się na wokół oczu, dlatego mogą powstawać worki i cienie. Skóra staje się wiotka i traci napięcie. Tworzą się worki, w których gromadzą się płyny. Stąd też opuchlizna.
Jednak również ludzie młodzi z gładką skórą bez zmarszczek mogą cierpieć z powodu opuchlizny oczu. Zmiany w tym rejonie mogą być związane z prowadzonym stylem życia. Ryzyko ich powstawania zwiększa się w przypadku:
- palenia papierosów,
- częstego spożywania alkoholu,
- odwodnienia organizmu,
- braku ruchu i prowadzenia siedzącego trybu życia,
- nadmiernego picia kawy i napojów z kofeiną.
Powstawanie opuchlizny wokół oczu może wynikać z czynników anatomicznych, właściwych dla każdego z nas. Związane jest to ze zbyt cienką skórą, występowaniem zaburzeń barwnikowych i głęboko umiejscowioną gałką oczną.
Jakie choroby mogą powodować objaw w postaci opuchlizny pod oczami?
Jak już wspominaliśmy, opuchlizna oczu może być jednym z objawów toczących się w organizmie człowieka chorób. Cienie i worki towarzyszą takim schorzeniom jak:
- choroby nerek,
- choroby kardiologiczne,
- niedoczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- alergie różnego rodzaju w tym atopowe zapalenie skóry,
- choroby okulistyczne.
Obrzęki powiek są charakterystycznym objawem tzw. zespołu nerczycowego występującego przy kłębuszkowym zapaleniu nerek. Dochodzi w tym przypadku do obniżenia poziomu białek w moczu, a występująca wówczas ucieczka płynów z naczyń do przestrzeni okołonaczyniowej wywołuje opuchliznę. Objaw może być też wywołany niedoczynnością tarczycy, kiedy to występuje zwiększona ilość tkanki łącznej wiotkiej. Pojawia się obrzęk podskórny, inaczej śluzowaty. Wynika on z występującego w przebiegu niedoczynności tarczycy nadmiernego gromadzenia się glikozaminoglikanów. Ich cząsteczki mają higroskopijne właściwości.
Obrzęk dolnej powieki może wynikać z wystąpienia miejscowej reakcji alergicznej. Towarzyszy jej opuchlizna, blady, ziemisty odcień skóry i nasilony świąd, ale najczęściej dotyczy to tylko jednej strony twarzy. Reakcja alergiczna może stanowić odczyn miejscowy przebiegający z opuchlizną pod oczami, który spowodowany jest kontaktem z czynnikiem uczulającym czy użądleniem owada.
Zdarza się, że opuchlizna pod oczami spowodowana jest schorzeniem okulistycznym. Może to sugerować zapalenie brzegów powiek, które przebiega z silnym świądem, pieczeniem, zaczerwienieniem i owrzodzeniem brzegów powiek. Inną przyczyną opuchlizny jest jęczmień, który powstaje wskutek zaczopowania i zakażenia gronkowcem gruczołów łojowych powiek. W miejscu infekcji skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta i pojawia się zapalny guzek. U niektórych pacjentów pierwszym objawem jęczmienia jest obrzęk całej powieki w jednym oku.
Zaczerwienienie i obrzęk powieki jednego oka wraz ze skupiskiem pęcherzyków na powiece wskazuje na półpasiec oczny. Przebiega on z silnym bólem. Jeśli występuje opuchlizna pod oczami i obrzęk spojówek, oko łzawi i pacjent ma uczucie pieczenia, mogło dojść do infekcyjnego zapalenia spojówek.
Aby dowiedzieć się, co powoduje opuchliznę wokół oczu, warto wybrać się do lekarza i ustalić na podstawie zleconych badań przyczynę takiego stanu. Wizyta jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy pacjent wysypia się, jest aktywny fizycznie, a przy tym stosuje zdrową dietę z wykluczeniem używek. Im wcześniej potencjalny, chorobowy czynnik powstawania worków pod oczami zostanie wykryty, tym szybciej podejmie się odpowiednie leczenie.
Zdarza się, że obrzęk powiek występuje w przypadku zmniejszenia napięcia mięśnia okrężnego oka. Skutkuje to zaburzeniem drenażu żylnego i limfatycznego w tej okolicy.
Przy obustronnej opuchliźnie oczu można podejrzewać różne schorzenia. Taki objaw pojawia się w przebiegu ogólnoustrojowych chorób. Może być wynikiem toczącego się stanu zapalnego czy reakcji alergicznej. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza przy częstym pojawianiu się podobnych dolegliwości i utrzymywaniu się worków pod oczami przez dłuższy czas.
Jak pozbyć się opuchlizny pod oczami?
Z pomocą dla osób cierpiących z powodu worków pod oczami, które szpecą ich twarz, przychodzi medycyna estetyczna i kosmetologia. Do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w takim przypadku zalicza się ostrzykiwanie okolic oczu preparatami z zawartością kwasu hialuronowego czy własnym osoczem bogatopłytkowym pobranym od pacjenta. Można również wykorzystać mezoterapię, zabiegi laserowe i fale ultradźwiękowe.
Inwazyjnym zabiegiem pozwalającym na trwałą likwidację worków pod oczami jest blefaroplastyka, która odmładza skórę wokół oczu i pozwala pozbyć się zwiotczałej, rozciągniętej tkanki w tym miejscu. W czasie zabiegu chirurgicznego lekarz usuwa nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej.
Domowe sposoby na opuchliznę pod oczami
Istnieje wiele naturalnych, domowych sposobów na pozbycie się obrzęku powiek. Substancją, która sprzyja likwidacji opuchlizny pod oczami, jest herbata zwłaszcza zielona charakteryzująca się wysoką zwartością katechin. Wyciąg z niej ma właściwości, które sprzyjają zmniejszaniu się obrzęków. Z uwagi na obecne w zielonej herbacie sole mineralne oraz witaminy ma ona działanie nawilżające i odżywiające skórę, a przy tym redukuje opuchliznę. Z tych wszystkich względów wyciąg z zielonej herbaty jest składnikiem preparatów do pielęgnacji wrażliwych okolic oczu. Ich wykorzystywanie pozwala na zminimalizowanie pieczenia i świądu w stanach zapalnych tych okolic. Prowadzi do obkurczania się drobnych naczyń krwionośnych, w wyniku czego obrzęki pod oczami stają się znacznie mniej widoczne.
Osoby, u których pojawiają się obrzęki, powinny wybierać żele i kremy pod oczy oraz balsamy do powiek, które schładzają skórę i przeciwdziałają powstawaniu worków. Dobrze działają hydrożele, które zaleca się przy obrzękach tych okolic i opuchliźnie dolnej powieki. Można wybrać kremy do okolic oczu zawierające retinol, który skutecznie nawilża skórę i jest pomocny w niwelowaniu worków pod oczami. Jest to pochodna witaminy A, która pozwala na uzupełnienie niedoboru kolagenu w skórze. W codziennej kuracji na obrzęki wokół oczu pomocne są kosmetyki zawierające także kofeinę, aloes, witaminę E czy wspominany już kwas hialuronowy.
Doraźnym sposobem na zwalczanie opuchlizny dolnej powieki będzie wykorzystanie zimnych kompresów. Stosowanie ich przynosi efekt w postaci niwelowania worków pod oczami. Specjalny, gotowy okład można kupić w aptece albo przygotować samodzielnie. Można także wykonać delikatny masaż, a opuchnięte oko okryć zimnym plastrem ogórka. Działa on kojąco na skórę. W osiągnięcia tego samego celu sprawdzą się również kostki lodu zawinięte w chusteczkę.
Dla własnego zdrowia i pozbycia się worków pod oczami zadbajmy o zdrowy sen – co najmniej 7-9 godzin dziennie, aby organizm mógł się zregenerować. Na co dzień uważajmy na to, co jemy. Niezdrowa dieta przynosi objawy w postaci m.in. opuchlizny dolnej powieki. Warto do codziennej diety wprowadzić produkty bogate w kolagen, np. galaretki owocowe i chrząstki, witaminę C, np. z czerwonej papryki, czy żelazo z czerwonego mięsa i zielonych warzyw liściastych. W spożywanych posiłkach należy dążyć do ograniczania spożycia soli, która powoduje zatrzymywanie nadmiaru wody w organizmie, co z kolei sprzyja powstawaniu przeróżnych obrzęków. Każdego dnia powinno się wypijać większą ilość wody niegazowanej bez cukru i sztucznych barwników, by się nawodnić. Jeśli cienie pod oczami, worki i opuchlizna wokół oczu nie znikają i nie są efektem normalnego starzenia się skóry, niepokoi nas wygląd skóry, obawiamy się, że mogło dojść do zastoju w wyniku zaburzeń krążenia i przepływu krwi, najlepiej skonsultować się z lekarzem.