Czy zmarszczki wokół oczu można całkowicie usunąć?

Starzenie się skóry jest widocznym objawem nieuchronnego procesu, któremu ulega każdy człowiek, ale w różnym tempie. Zmarszczki pojawiają się na całej twarzy a szczególnie wokół oczu. Są one wynikiem starzenia się oraz aktywności mięśni. Czy można je usunąć skutecznie i odzyskać gładką skórę w okolicy oczu?

Jak powstają zmarszczki wokół oczu?

Kurze łapki są jednymi z najbardziej charakterystycznych zmarszczek pojawiających się w obrębie skóry wokół oczu. Zmiany starzeniowe mogą objawiać się jako:

  • Zmarszczki mimiczne, efekt miostarzenia. Powstają w wyniku ruchu mięśni mimicznych twarzy, czyli ich ciągłego kurczenia się i rozkurczania. Wiążą się z anatomią twarzy, a najbardziej narażone na ich powstanie są m.in. okolice oczu.
  • Zmarszczki starcze powstające w związku z naturalnym procesem starzenia się chronologicznego. Skóra traci elastyczność, co prowadzi do utrwalenia istniejących zmian.

Na przyspieszenie procesu starzenia się wpływa nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, korzystanie z solarium, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach czy palenie papierosów.

Zaznaczenie się kurzych łapek w bocznych kącikach oczu oraz opadanie górnych powiek następuje już w okolicy 30 roku życia. Czy można je usunąć i wygładzić skórę, aby odzyskać tym samym młody wygląd? Jakie są sposoby na zmarszczki wokół oczu i odnowę skóry w tym miejscu?

Zabiegi niwelujące zmarszczki wokół oczu

Nowoczesna kosmetologia i medycyna estetyczna mają coraz to skuteczniejsze metody zmniejszania oznak starzenia się skóry, a nawet usuwania zmarszczek. Proponują iniekcje w postaci mezoterapii mikroigłowej, ale również zabiegi z wykorzystaniem botoksu (toksyny botulinowej).

Mezoterapia mikroigłowa

Jedną z metod usuwania zmarszczek, w tym tych występujących wokół oczu, jest mezoterapia mikroigłowa. Ma ona dwutorowe działanie, ponieważ powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia skóry, stymulując ją do gojenia się i naturalnej odbudowy oraz regeneracji. Z drugiej strony przy nakłuciu wprowadzane są w głębsze warstwy naskórka i do skóry właściwej preparaty ze składnikami aktywnymi, które mają wypełnić istniejące zmarszczki.

Przy iniekcji wykorzystywane są różne środki, w tym kwas hialuronowy jako substancja czynna, która jest zdolna do zmniejszenia oznak starzenia się. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w skórze człowieka i jest składnikiem aktywnym. W organizmie ma postać hialuronianu sodu, czyli soli sodowej, i odpowiada za właściwy poziom nawilżenia tkanki. Mezoterapia igłowa lub mikroigłowa prowadzi do implikowania produkcji elastyny i kolagenu. 

Mezoterapia mikroigłowa wykorzystuje mikronakłuwanie przy użyciu specjalnego Derma Rollera. Zabieg ten poprawia strukturę i funkcje skóry. Zwiększa jej napięcie i elastyczność, doprowadzając do pogrubienia naskórka.

Botoks na zmarszczki wokół oczu

We współczesnej medycynie estetycznej wykorzystywane są różnego rodzaju wypełniacze, a wśród nich ważne miejsce zajmuje toksyna botulinowa powszechnie nazywana botoksem. Pozwala ona na odmłodzenie powiek i usunięcie zmarszczek. Medycyna estetyczna wykorzystuje do redukowania zmarszczek mimicznych botoks, czyli neurotoksynę. Wszystko przez to, że po iniekcji toksyny botulinowej na poziomie płytki motorycznej w skórze dochodzi do zahamowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Botoks wpływa bardzo dobrze na kurze łapki. W terapii tego rodzaju zmarszczek, które powstają w wyniku pracy hiperkinetycznego mięśnia okrężnego oka w czasie uśmiechania się i mrużenia oczu, podanie botoksu prowadzi do uzyskania pożądanych rezultatów kosmetycznych. Tak samo botoks wykorzystywany jest w terapii zmarszczek powieki dolnej.

Czy można całkowicie usunąć zmarszczki wokół oczu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o szanse na pozbycie się zmarszczek wokół oczu. U niektórych osób zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii mogą przynieść bardziej zauważalne rezultaty, a u innych – mniejsze. Wpływ na to mają takie czynniki jak:

  • typ zastosowanego zabiegu,
  • częstotliwość zabiegów,
  • pielęgnacja domowa, pozabiegowa,
  • indywidualne predyspozycje osobnicze do regeneracji skóry,
  • stan wyjściowy skóry,
  • wiek,
  • styl życia.

Im mniejsze wyjściowe zmarszczki wokół oczu, tym większe szanse na ich całkowite usunięcie w wyniku zastosowania odpowiednich zabiegów kosmetycznych i z zakresu medycyny estetycznej. To lekarz, po zbadaniu pacjenta i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do zastosowania danej metody, powinien dobrać dla niego właściwy tryb terapii antystarzeniowej.