Anoreksja to celowe i świadome ograniczanie ilości spożywanych posiłków w celu utraty masy ciała, przy jednoczesnym zaburzonym postrzeganiu własnej wagi i sylwetki. Co warto wiedzieć o anoreksji? Jak ją rozpoznać?

Spis treści:

  • Czym jest anoreksja?
  • Objawy anoreksji
  • Czym grozi anoreksja?

Czym jest anoreksja?

Anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny często zaczyna się niewinnie, w sposób niezauważalny przez otoczenie. Na początek najczęściej pojawia się decyzja o rozpoczęciu odchudzania, jednak mimo widocznych efektów żadna osiągnięta waga nie daje chorym satysfakcji. Osoby zmagające się z anoreksją mimo znacznej utraty masy ciała, wciąż widzą potrzebę dalszego odchudzania i wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnej diety. 

Objawy anoreksji

Wśród objawów anoreksji najbardziej widocznym jest szybka utrata masy ciała. W ciągu miesiąca chorzy mogą stracić od kilku, do nawet kilkunastu kilogramów. Pojawia się także uczucie ciągłego zmęczenia, chorym towarzyszy uczucie chłodu i zimna. Występują bóle głowy, omdlenia, spada ciśnienie tętnicze, odczuwa się też zaburzenia koncentracji. Na skutek niedoborów pokarmowych w organizmie obniża się miedzy innymi poziom białka, żelaza, niedożywienie sprawia że pojawiają się kolejne zaburzenia. U kobiet może dojść do zatrzymania miesiączkowania na dłużej niż trzy kolejne cykle. 

Badania psychologiczne w enel-med

Choroba sprawia, że pogarsza się nie tylko stan fizyczny, ale też stan psychiczny. Pojawia się strach przed potencjalnym zwiększeniem masy ciała, zmienia się postrzeganie własnej sylwetki, rozmiarów i masy ciała. Chorzy unikają też wspólnego spożywania posiłków z rodziną lub bliskimi, często ukrywając swoje problemy przed najbliższymi. 

Czym grozi anoreksja?

Mogą pojawić się między innymi objawy osteoporozy, zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej, objawy w układzie sercowo – naczyniowym, endokrynologicznym czy pokarmowym. Przy anoreksji dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania układ krwionośnego, wysoce prawdopodobne jest wystąpienie niedokrwienia mięśnia sercowego. W organizmie chorego dochodzi też do zmian hormonalnych, które w konsekwencji mogą prowadzić do niepłodności.